Odchudzanie a niedoczynność tarczycy

Powszechnie znana niedoczynność tarczycy dotykająca najczęściej osoby starsze stanowiące zagrożenie u kobiet w ciąży robi ogromne komplikacje. Zmiany spowodowane zmniejszeniem wydzielania hormonów dochodzących zarówno z powodu zaburzenia czynności tarczycy, jak i zaburzonej czynności przysadki lub podwzgórza, prowadzi do obniżenia metabolizmu, co w dalszej kolejności powoduje przyrost wagi.

NIedoczynność tarczycy

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Znają z biologii tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony mające wpływ na przemianę materii wszyscy o tym wiemy.

Należą do nich nieaktywna tyroksyna (T4) i aktywna trójjodotyronina (T3). W warunkach prawidłowych zapewniona jest przemiana formy nieaktywnej w aktywną.

Przyczyny niedoczynności tarczycy mogą być różne, pierwsza pierwotna polegająca na zaburzonym wydzielaniu hormonów tarczycy przez sam gruczoł, rozwijająca się np. w przypadku chorób autoimmunologicznych, bądź wtórna, dotycząca zaburzonego wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH) przez przysadkę lub przez podwzgórze. To schorzenie będące wynikiem nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, w którym dochodzi do wytworzenia przeciwciał.

Ogólne objawy

– spadek tempa podstawowej przemiany materii, który prowadzi do przyrostu masy ciała,

– obniżoną ciepłotę ciała,

– zaburzenia koncentracji i pamięci,

– osłabienie siły mięśniowej,

– trudności z oddychaniem wynikające z osłabienia mięśni górnych dróg oddechowych,

– wzrost stężenia cholesterolu frakcji LDL,

– anemię,

– zaparcia,

– suchą, chłodną skórę,

– zachrypnięty głos,

– utratę włosów,

– żołto-pomarańczowe zabarwienie skóry wynikające z zaburzenia przekształcania karotenu do witaminy A,

– mlekotok u kobiet, powiększenie piersi u mężczyzn.         

Oczywiście badania laboratoryjne jednoznacznie stwierdzą powyższe objawy.

Odchudzanie z niedoczynnością

Podstawą efektywnego procesu odchudzania przy niedoczynności tarczycy jest wdrożenie właściwego leczenia. Uregulowanie naszej gospodarki hormonalnej sprowadza do redukcji masy ciała. Niedobór hormonów tarczycy powoduje zaburzenia metabolizmu w organizmie. Dlatego w pierwszej kolejności należy dobrać z lekarzem optymalną ilość lewotyroksyny, która działa na zasadzie substytutu naturalnych hormonów.

Nasza dieta powinna Opierać się  na co najmniej 5 niewielkich posiłkach w ciągu dnia, spożywanych w regularnych odstępach czasu. Kaloryczność diety musi być obniżona. Musimy przestrzegać zaleceń co do produktów, które można jeść przy niedoczynności tarczycy i których lepiej unikać. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna pokrywać zapotrzebowanie na pierwiastki, które biorą udział w syntezie hormonów tarczycowych. Należą do nich głównie jod, żelazo, selen, cynk.

Osoby z niedoczynnością  tarczycy powinny zwiększyć  aktywność fizyczną. Istotna jest także pora dnia, o jakiej uprawia się sport. W przypadku osób z niedoczynnością tarczycy najlepiej, aby wysiłek fizyczny podejmować rano, ponieważ dzięki temu możliwe jest spalanie kalorii nawet przez kilka godzin od czasu treningu, a jednocześnie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *