Mięta- właściwości i leczenie

Jest to powszechnie znana roślina mająca szerokie zastosowanie. Mięta jest ziołem, które rośnie na całym świecie i wszędzie cenione jest za swoje lecznicze właściwości. Jest ponad 20 gatunków mięty i dziesiątki pochodnych mięty. Orzeźwia, odświeża (nie tylko oddech), energetyzuje.  Jej zapach i walory smakowe często są wykorzystywane w kuchni. Jest bardzo łatwa w uprawie, więc każdy amator może ją posadzić sobie w doniczce na balkonie. Liście mięty zielonej zawierają: białka i węglowodany. Oprócz tego roślina jest bogata w następujące minerały: wapno, fosfor, żelazo, magnez. Jeżeli chodzi o moc i skuteczność działania zioła, to nie ma różnicy pomiędzy miętą suszoną, a świeżą. Jakie właściwości ma mięta i na co pomaga?

Mięta- właściwości i leczenie

WŁAŚCIWOŚCI

Na podrażniony żołądek oczywiście mięta. Ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia. Zawarte w mięcie enzymy zwiększają  wydzielanie żółci. Na układ pokarmowy najlepiej sprawdza się napar z mięty bądź mięta w postaci herbaty, które można spożywać zwłaszcza po większych i ciężkostrawnych posiłkach. Według badań, mięta ma również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga walkę z bakteriami, które wywołują dolegliwości układu pokarmowego, a także z Salmonellą, E. coli i gronkowcem złocistym.

Dostaniemy ją także w postaci suplementu diety wspomagającego trawienie. Mięta wskazana jest także dla dzieci cierpiących na zaparcia lub wzdęcia. Aby zapobiec nawracającym dolegliwościom, zalecane jest picie herbaty miętowej trzy razy dziennie. Wykazuje również działanie uspokajające – herbatę z mięty podaje się również w sytuacjach stresujących

NIESTRAWNOŚĆ

Niestrawność pojawia się wtedy, gdy jemy za szybko, za dużo, niezdrowo. Zazwyczaj niestrawność to problem drugiego dnia(świąteczne biesiadowanie , wesele).  Nie ma co chować głowy w piasek. Mięta od dawna stosowana jest na niestrawność. Po obfitym posiłku zaparz herbatę ze świeżych liści mięty.

ZATOKI

Do oczyszczenia zatok wystarczy miska z gorącą wodą, olejek z mięty. Można dodać również sól. Do miski z gorącą wodą wsypujemy kilka łyżek soli kuchennej dodając suszoną bądź świeżą miętę. Zamykamy oczy, na głowę kładziemy ręcznik i wdychamy lecznicze opary. Inhalacja powinna trwać 10 minut, wykonujemy ją kilka razy dziennie przez tydzień. Inhalacje olejku z mięty pieprzowej udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu łatwiej złapiesz głęboki oddech. Mięta pieprzowa działa jak środek wykrztuśny i może łagodzić takie dolegliwości jak kaszel czy katar.

STRES I KONCENTRACJA

Od dawna znana mięta jest składnikiem wielu preparatów i herbat na złagodzenie stresu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie. Filiżanka herbaty z liści mięty z pewnością złagodzi stany napięcia i stres, a wypita przed pójściem do łóżka sprawi, że Twój sen będzie jeszcze spokojniejszy. Kolejna kawa z pewnością Ci nie pomoże skupić się bardziej. Filiżanka herbaty z mięty tak. Badanie wykonane przez specjalistów mówi, że zapach mięty wzmacnia pamięć oraz podwyższa koncentrację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *