Kijki trekkingowe – Co warto o nich wiedzieć

Kariera wspomnianych w tytule kijków zaczęła się od włoskiego himalaisty Reinholda Messnera. Ten wybitny himalaista korzystał z modeli z regulowaną długością. Dziś mało kogo dziwi spacerująca osoba z podpórkami. Co warto o nich wiedzieć i czy rzeczywiście są nam potrzebne?? Stosowanie kijków zwiększa naszą równowagę i bezpieczeństwo podczas marszu po śliskim podłożu: błocie, lodzie, mokrych kamieniach. Stanowią one dodatkowe punkty podparcia – zamiast jednego mamy aż trzy – i ułatwiają złapanie równowagi. Można je wykorzystać także do pokonywania przeszkód.

Trekking, czy nordic walking?

Najważniejsze kwestia, gdzie będziemy z kijkami chodzić? Czy potrzebne są one na górskie wycieczki czy raczej do spacerów po mieście. Tutaj następuje rozgraniczenie między kijami trekkingowymi i nordic walking. Podstawowe różnice to rączka oraz występująca w miejskich modelach połączona z nią rękawica. Inne są także końcówki, przy szybszym spacerowaniu po równej parkowej nawierzchni lepiej sprawdzą się gumowe nakładki. Kijki trekkingowe zwykle masywniejsze przeznaczone na górskie podejścia.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Rodzajów kijii trekkingowych jest bardzo wiele . Zastanawiając się jakie kije trekkingowe będą odpowiednie, warto rozważyć ilość segmentów oraz system blokowania. Ważny będzie także materiał z jakiego są wykonane oraz to jakie mają końcówki i rączkę. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Oczywiście kijów trekkingowych można wymienić modele o różnej jakości. Konstrukcja będzie wpływała na wytrzymałość całości oraz rozmiar kijów po spakowaniu. Cena również ma znaczenie i wacha się od kilkunastu  do nawet kilkuset złotych.

Wtedy szczególnego znaczenia nabiera ich waga jak i wymiary po złożeniu. Wśród osób poruszających się po górach najczęstrzym  wyborem są kije jednoelementowe.

Kije 2-segmentowe

To jedna z najprostszych i najbardziej modnych  konstrukcji, która przekłada się na stabilność, lekkość i jakość materiałów. Jednak dwa elementy to przede wszystkim większy rozmiar kijów po złożeniu. Ich mocowanie do plecaka jest nieco bardziej skomplikowane.

Kije 3-segmentowe

Zdecydowanie najbardziej popularne na  trudnych górskich szlakach desygnowane dla użytkowników bardziej zawansowanych. Kijki trekkingowe 3-segmentowe pozwalają na osiągnięcie niewielkiego rozmiaru po spakowaniu. Można łatwo przyczepić lub schować do plecaka, kiedy nie będą już potrzebne.

 

Naukowcy wyliczyli, że zużywamy do 30 proc. energii mniej podczas trekkingu z kijkami, o ile potrafimy wykorzystać możliwości, jakie one dają. W praktyce oznacza to, że z kijkami zajdziemy dalej, choć kalorii spalimy tyle samo, co bez kijków na dystansie krótszym nawet o jedną trzecią. Oczywiście oszczędności zależą od terenu. Obecnie kije do trekkingu stały się częstym towarzyszem dłuższych wycieczek i wymagających podejść.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *