Czystek – piękny krzew rosnący dziko w krajach śródziemnomorskich na glebach bogatych w magnez oraz uprawiany przemysłowo. Róża skalna, jak go czasem nazywają, posiada substancje wpływające na metabolizm oraz układ immunologiczny człowieka. Uznawana jest za roślinę zielarską i chociaż na jej bazie tworzone są leki to sam czystek czy herbata z niego uważana jest za suplement.
Czy warto pić herbatę z czystka?
Liście czystka zawierają przeciwutleniacze – polifenole. Substancje, które znajdują się np. w winie, piwie, oliwie z oliwek, skórce owoców, w winogronach i jagodach, herbacie, yerba mate, kakao. Zawierają też substancje przeciwalergiczne, przeciwzapalne. W razie wysypki lepiej wypić herbatkę z czystka niż pić mało skuteczne wapno.
- działa przeciwhistaminowa
- zatrzymuje rozwój stanów zapalnych
- działa przeciwbakteryjnie
- działa przeciwgrzybiczo
- wzmacnia organizm
- obniża cholesterol
- neutralizuje wolne rodniki (odpowiedzialne za starzenie, nowotwory)
Czystek można zażywać w postaci naparu i herbaty. Najlepiej wybrać z dobrego sklepu zielarskiego, sprawdzić czy w torebce nie znajdują się gałązki, które tylko dodają wagi. Nie należy go traktować jako remedium na wszystko chociaż działa niezwykle pomocnie przy przeziębieniu, trądziku, alergiach czy chorobach układu krążenia. Wykazywano w badaniach, że jeden z gatunków czystka ma moce by niszczyć bakterie i grzyby oraz wirusy jednak sama herbatka z niego nas nie uleczy z chorób. Myślę, że skoro czystek tak absorbuje badaczy, w końcu stworzą na jego bazie lek. Póki co możemy go pić jako suplement diety, bezpiecznie bo można częstować herbatką dzieci i kobiety w ciąży bez przeciwwskazań.
Odwar czy napar
Czystek zalewamy gorącą wodą i zaparzamy 10 minut. Polecam pić herbatkę minimum raz dziennie a po kilku tygodniach zobaczycie poprawę cery i włosów. Jeśli dopadło Was przeziębienie, lepszy będzie odwar. Zalewamy ziele wodą, gotujemy 5 minut. Taki odwar warto pić 3 razy dziennie. Można dodać do kubka, dla smaku, cytrynę lub miód. Najważniejsze by to robić regularnie przez pewien okres czasu. Skoro ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe, zwalcza wolne rodniki – będzie też świetnym kosmetykiem do przemywania skóry. Można go stosować na trądzik, ukąszenia owadów, skaleczenia – przyspieszy leczenie ranek. Jako płukanka do włosów pomoże w ograniczeniu przetłuszczania się włosów. Dobrze też płukać nim jamę ustną.
Dlaczego warto pić czystek jesienią?
Picie herbatki z czystka wspomoże nasz układ immunologiczny w walce z bakteriami i wirusami. Czy wiedzieliście, że można robić inhalacje z naparu czystka? Wystarczy zalać kilka łyżek zioła gorącą wodą i wdychać kilkanaście minut. Potrzebna do tego będzie miska i ręcznik. Nakrywamy głowę nad parującym naparem i wdychamy. Co nam to da? Ulgę przy zatkanym nosie lub kaszlu.