Dlaczego warto pić herbatę z czystka

Czystek – piękny krzew rosnący dziko w krajach śródziemnomorskich na glebach bogatych w magnez oraz uprawiany przemysłowo. Róża skalna, jak go czasem nazywają, posiada substancje wpływające na metabolizm oraz układ immunologiczny człowieka. Uznawana jest za roślinę zielarską i chociaż na jej bazie tworzone są leki to sam czystek czy herbata z niego uważana jest za suplement.

czystek,herbata z czystka

Czy warto pić herbatę z czystka?

Liście czystka zawierają przeciwutleniacze – polifenole. Substancje, które znajdują się np. w winie, piwie, oliwie z oliwek, skórce owoców, w winogronach i jagodach, herbacie, yerba mate, kakao. Zawierają też substancje przeciwalergiczne, przeciwzapalne. W razie wysypki lepiej wypić herbatkę z czystka niż pić mało skuteczne wapno.

  1. działa przeciwhistaminowa
  2. zatrzymuje rozwój stanów zapalnych
  3. działa przeciwbakteryjnie
  4. działa przeciwgrzybiczo
  5. wzmacnia organizm
  6. obniża cholesterol
  7. neutralizuje wolne rodniki (odpowiedzialne za starzenie, nowotwory)

Czystek można zażywać w postaci naparu i herbaty. Najlepiej wybrać z dobrego sklepu zielarskiego, sprawdzić czy w torebce nie znajdują się gałązki, które tylko dodają wagi. Nie należy go traktować jako remedium na wszystko chociaż działa niezwykle pomocnie przy przeziębieniu, trądziku, alergiach czy chorobach układu krążenia. Wykazywano w badaniach, że jeden z gatunków czystka ma moce by niszczyć bakterie i grzyby oraz wirusy jednak sama herbatka z niego nas nie uleczy z chorób. Myślę, że skoro czystek tak absorbuje badaczy, w końcu stworzą na jego bazie lek. Póki co możemy go pić jako suplement diety, bezpiecznie bo można częstować herbatką dzieci i kobiety w ciąży bez przeciwwskazań.

Odwar czy napar

Czystek zalewamy gorącą wodą i zaparzamy 10 minut. Polecam pić herbatkę minimum raz dziennie a po kilku tygodniach zobaczycie poprawę cery i włosów. Jeśli dopadło Was przeziębienie, lepszy będzie odwar.  Zalewamy ziele wodą, gotujemy 5 minut. Taki odwar warto pić 3 razy dziennie. Można dodać do kubka, dla smaku, cytrynę lub miód. Najważniejsze by to robić regularnie przez pewien okres czasu. Skoro ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe, zwalcza wolne rodniki – będzie też świetnym kosmetykiem do przemywania skóry. Można go stosować na trądzik, ukąszenia owadów, skaleczenia – przyspieszy leczenie ranek. Jako płukanka do włosów pomoże w ograniczeniu przetłuszczania się włosów. Dobrze też płukać nim jamę ustną.

Dlaczego warto pić czystek jesienią?

Picie herbatki z czystka wspomoże nasz układ immunologiczny w walce z bakteriami i wirusami. Czy wiedzieliście, że można robić inhalacje z naparu czystka? Wystarczy zalać kilka łyżek zioła gorącą wodą i wdychać kilkanaście minut. Potrzebna do tego będzie miska i ręcznik. Nakrywamy głowę nad parującym naparem i wdychamy. Co nam to da? Ulgę przy zatkanym nosie lub kaszlu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *